دامنه اینترنتی چیست؟

اولین قدم برای داشتن یک وبسایت یا یک کسب و کار اینترنتی،ثبت دامنه است. حالا منظور از دامنه همان نام یا شناسه ای است که میخواهید با آن در دنیای اینترنت شناخته شوید که هویت سایت شما را تشکیل میدهد و میتواند نام شرکت،نام برند،نام کسب کار و حتی نام خودتان باشد. اما هنگام انتخاب دامنه دقت کنید که اسم مورد نظرتان قبلا ثبت نشده باشد و مرتبط با کسب کار شما باشد.توجه داشته باشید که پسوند دامنه همانند اسم فامیلی برای یک شخص است .

ساختار نام دامنه

معرفی بخش های مختلف دامنه اینترنتی

زیردامنه اینترنتی

 زیر دامنه یا(subdomain) شامل www میشود و مخفف World wide web به معنی شبکه عنکبوتی گسترده جهانی گسترده است.بعد از زیردامنه گاهی وقت ها از کلمه هایی هم استفاده میشود مانندshop که اشاره به قسمت فروشکاهی سایت دارد.

از این زیردامنه ها برای ورود کاربر به بخش خاصی از سایت استفاده میشود.تعداد زیردامنه را به دلخواه میتوان افزایش داد اما بستگی به ظرفیت هاست شما دارد زیرا هر زیردامنه به منزله ی یک سایت جداگانه محسوب میشود .اگر هاست شما فضای کافی برای این کار ندارد نگران نباشید شما میتوانید زیر دامنه های خود را در هاست جداگانه مستقل کنید.

پسوند دامنه اینترنتی

پسوند دامنه ها به طور کلی به 2 قسمت تقسیم میشوند: GTLD , CTLD

پسوند CTLD

منظور از CTLD پسوندهایی هستند که محدود به یک کشور می شوند مانند ir , us
CTLD مخفف Country Top Level Domain می باشد و دارنده ی این دامنه های اینترنتی باید اهل آن کشورها باشند . اما نکته ی جالب توجه پسوند کشور کلمبیاست که با حروف co شروع شده و شبیه پسوند کمپانی هست به همین دلیل کاربرد این پسوند برای تمام کشورها آزاد است .

پسوند GTLD

GTLD مخفف عبارت Generic top-level domain میباشد .افراد در هر کشوری میتوانند از این پسوند ها استفاده کنند و قابل ثبت برای همگان است.این نوع دامنه های اینترنتی از 3 تا 4 حرف تشکیل میشوند.

پسوند های عمومی مشهور دامنه

مانند:

انواع دامنه های عمومی مشهور


البته تعداد پسوند ها بیشتر از این ها است و بستگی به نام دامنه ی اینترنتی سایت و کسب کار شما دارد.

کدام پسوند را ثبت کنیم ir یا com ؟

هردو را باید ثبت کنیم در حالت بسیار خوبش این است که هردو پسوند ازاد باشد اما دامنه اینترنتی با پسوند com باید دامنه ی اصلی سایت محسوب شود زیرا هم جهانی است و هم هرساله تحریم هایی روی ir  وارد میشود و ان را محدود میکند.
برای مثال سایت  Alexa { سیستم امتیاز دهی به وبسایت ها} که اهمیت زیادی هم دارد، برای ir فیلتر است و امکان گرفتن مجوز رسمی را از ما گرفته و مارا فیلتر کرده است.

چرا دامنه اینترنتی ایران را باید حتما ثبت کنیم؟

چند دلیل برای این کار وجود دارد:
1-اول اینکه تصور عموم مردم ایران از کسب کار اینترنتی ایرانی دامنه ی اینترنتی ir. است و این باور به صورت پیشفرض در ذهنشان وجود دارد و هنگام سرچ در گوگل ممکن است وارد سایتی که اسم مشابه شما دارند اما پسوند متفاوت شوند و این باعث از دست دادن کاربر میشود.

2-در بعضی از کسب و کار ها برای دریافت مجوز پسوند ایران الزامی میباشد.مانند نماد الکترونیکی کسب کار های اینترنتی که یک نماد اعتماد الکتریکی محسوب میشود ،این نشانه را وزارت صعنت ، معدن ، تجارت برای تایید اعتبار سایت های ایرانی در نظر گرفته است داشتن این نماد بسیار مهم است زیرا باعث ارامش خیال مشتریان بابت پرداخت برای محصول میشود.

3-برای تبلیغات و اگهی هایی هایی که در رسانه های ملی میدهید برخی قوانین محدود کننده وجود دارد مثل پیام های بازرگانی شبکه های تلوزیونی ایران که فقط نام سایت هایی که پسوند ایرانی دارند را تبلیغ میکند.

پس با توجه به نکات بالا داشتن یکی از دامنه های ایرانی برای کسب کارتان الزامی میباشد.

چرا دامنه ی GTLD را ثبت کنیم؟

به دلیل اعتبار جهانی که به کسب و کار ما میدهد حتما باید ثبت شود.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه اینترنتی

1-پیدا کردن کلید واژه های مرتبط 2-اسم معنی دار
3-منحصر به فرد بودن 4-رعایت قوانین جهانی
5-قابل ثبت برای دامنه جهانی 6-اسم برند یا کسب کار
7-تایپ آسان 8-مد
9-قابل حفظ کردن 10-کوتاه بودن

رعایت این نکات باعث میشود سایتتان محبوب تر شود

انتخاب اسم های کوتاه :با اینکه نام دامنه شما میتواند تا 63 کاراکتر باشد اما باعث میشود تا تایپ ان سخت شود و بیشتر از 2 تا 3 ثانیه طول میکشد که یک امتیاز منفی برای سایتتان محسوب میشود.همچنین به خاطر سپردن ان هم بسیار سخت میشود .

تلفظ راحت:اگر از اسامی عجیب غریب یا بی معنی استفاده کنید امکان اینکه در ذهن کاربر بماند را خیلی کم میکند.

انتخاب نام منحصر به فرد: نکته ی بسیار مهم استفاده از نام خاص و یونیک است .استفاده از نام های مشابه باعث خراب شدن هویت سایت شما میشود.

نگارش نام دامنه:از شماره ها یا خط فاصله در نام دامنه پرهیز کنید زیرا نگارش و تلفظ ان را سخت میکند.معمولا ذهن کاربر نام دامنه را به خاطر میسپارد اما اینکه دش یا خط فاصله کدام قسمت نام دامنه است یا عدد درست چند است باعث پیچیدگی میشود و در نهایت باعث عدم به یاد سپاری اسان میشود.

برای مثال در انتخاب اسم باید دقت کنید از اسم برند هایی مثل وردپرس استفاده نکنید زیرا شرکت وردپرس این اجازه را به کاربرها نمیدهد اما شرکت هایی مثل:اندروید ،اپل..مشکلی با با این داستان ندارند و میتوانید از اسمشان برای کسب کار خود استفاده کنید.

کلمات کلیدی:استفاده از کلمات کلیدی حوزه ی کاری شما  در نام دامنه میتواند به ذهن کاربر در مورد محتوای سایت شما کمک کند مثال استفاده از کلمه ی شاپ برای فروشگاه ها بسیار مفید است.

پسوند مناسب:امروزه علاوه بر پسوند های کشوری و جهانی یک سری پسوند های تجاری هم اضافه شده است که تعداد آن ها هم بسیار زیاد است مثل پسوند car. که مربوط به خدمات ماشین است که به New Tld معروف هستند.

حالا بعد از اینکه اسم سایت خود را انتخاب کردیم باید ببینیم اجازه ی ثبت آن را داریم یا نه!

از کجا بفهمیم دامنه ی اینترنتی ما آزاد است؟

اگر دامنه ی ما GTLD است میتوانیم از سایت www.whois.com کمک بگیریم و به اصطلاح whois بگیریم این سایت اطلاعات کامل از دامنه انتخابی مارا نشان میدهد مانند پسوند های آزاد دامنه،نام صاحب دامنه در صورتی که قبلا ثبت شده باشد.

همچنین برای پسوند ir میتوانیم از سایت www.iranserver.com استفاده کنیم.

ساخت شناسه کاربری ایرنیک

روش ثبت دامنه.ir  : برای اینکه یک دامنه را با پسوند های ایران ثبت کنید حتما باید در سایت ایرنیک که بر دامنه های ایرانی نظارت میکند عضو بشید و فرایند ثبت نام را انجام دهید.

روش ثبت نام در ایرنیک

مرحله اول ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله یک ساخت شناسه کاربری ایرنیک
مرحله دوم ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله دوم ساخت شناسه کاربری ایرنیک
مرحله سوم ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله سوم ساخت شناسه کاربری ایرنیک
مرحله چهارم ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله چهارم ساخت شناسه کاربری ایرنیک
مرحله پنجم ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله پنجم ساخت شناسه کاربری ایرنیک
مرحله ششم ثبت نام ایرنیک|دریافت دامنه اینترنتی
مرحله ششم ساخت شناسه کاربری ایرنیک

برای ثبت دامنه با پسوند های ایران باید ان را از سایت های معتبر خریداری کنید مثل:ایرنیک یا نمایندگان آن مانند طلاهاست و هاست نگار

۶ دیدگاه برای “دامنه اینترنتی چیست؟

    • jmdadgar گفته:

      درود بر شما . بهرام خان برای ثبت دامنه های جدید باید از رجیستررهای معتبر استفاده کنید . توجه داشته باشید که هنگام تمدید دامنه در سال بعد ممکنه به موانعی بر بخورید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.